Sárközy Ferencné , Sárközy Johanna (1825-1900)

2017. Január 25.

A debreceni Déri Múzeumban találtunk olyan fényképeket, melyek városunk régi lakosait ábrázolják. A megtalált képek közül kettő Sárközy Ferencné, született Sárközy Johannát ábrázolja. Ki volt Sárközy Johanna? Kovács Rozália helytörténész adja meg a választ.

 

A nagybócsai Sárközy család több generációja élt Érmihályfalván. Az 1829-ben újra írott anyakönyv szerint néhai Sárközy Gedeon és neje Kengyel Klára itt éltek, gyermekeik itt születtek: Ferenc 1820-ban született, Gedeon 1823-ban, György pedig 1825-ben.

Sárközy Ferenc (Érmihályfalva 1820 - 1872 Debrecen) kora ifjúságától a vármegye szolgálatában állott, s már 1845-ben Bihar vármegye szolgabírája volt. Ekkor vette nőül (1845. október 12-én) rokonát, a család másik ágából származó Sárközy Johannát, Sárközy Mihály (megh. 1863) és Bernáthfalvy Bernáth Johanna leányát.

Nyolc gyermekük született, közülük Sárközy György az anyakönyvek szerint még Érmihályfalván jött a világra 1862-ben, de Szolnokon halt meg 1933-ban. Ő vitte tovább azt az ágat, melyet a volt francia elnökig, Nicolas Sarkozy-ig le tudunk vezetni.

Adataink szerint Sárközy Ferenc és neje Sárközy Johanna tulajdonában Érmihályfalván a következő vagyon volt: 887 hold belsőséggel, regáléval és vásárvámmal, továbbá 10 hold szőlő a vasútállomással szemben. A Kis utcában volt a Curiális ház hat lakószobával, cselédházzal, gazdasági épületekkel, szárazmalommal, pálinkafőzővel, négy taksás és hét zsellér, belső telek, 164 köblös majorsági föld és majorsági szőlő.

Forrás - Dr. Sárközy György: A nagybócsai Sárközy család története leszármazási táblákkal
További cikkek

Látkép a római katolikus templom tornyából

Régi tűzesetek a korabeli sajtóban

2017. Február 17.

A huszadik század eleji, régi lapokat olvasgatva sok érdekességet találunk városunk eseményeiről, emberekről, dolgaikról. Így akadt Kovács Rozália helytörténész a Nagykároly és vidéke lapban néhány tűzeset hírére.

Szalonjelenet: gróf Rhédey Júlia idős korában

Egy grófi esküvő 1855-ből

2017. Március 10.

1855. augusztus 1-én esküdtek örök hűséget egymásnak az érmihályfalvi református templomban ippi és érkeserűi Fráter Béla és gróf Rhédey Júlia. A korabeli történéseket Kovács Rozália helytörténésztől tudjuk meg.

A családi fotó Érmihályfalván készült 1898 körül

Szathmáry Sándor református lelkipásztor

2016. December 30.

Az érmihályfalvi református egyháznak közel 20 esztendeig, 1894-től 1913-ig volt lelkipásztora Szathmáry Sándor (1855-1915). Alakját Kovács Rozália helytörténész idézi fel.

Fekete Károly portréja* és síremléke a római katolikus temetőben

Fekete Károly festőről, kicsit másképp

2016. November 30.

Fekete Károly (1898. – 1981. december 5.) érmihályfalvi festőművészre emlékezünk, aki 35 évvel ezelőtt halt meg.

 
 
Fogyasztóvédelmi problémákat kérjük jelezzék a következő címen:
http://www.protectia-consumatorilor.ro
Minden jog fenntartva ©
Érmihályfalva város önkormányzata
Hosted by: