Page 5

Honismeret
Page 5

„Pártold és támogasd a magyar kereskedőt és iparost!”

A városunkban élt és dolgozott kereskedők jelentős tagja Sorbán András 1888-ban született Érmihályfalván (1973-ban hunyt el). Művelt kereskedő volt, irodalom szeretetét igazolja az a Díszoklevél, amelyet az Erdélyi Szépmíves Céh bocsátott ki, gróf Bánffy Miklós, Kemény János és Kós Károly írtak alá. Kovács Rozália helytörténész írása.

Tovább »

Címeres sírkövek temetőinkben

A címer olyan meghatározott szabályok szerint megszerkesztett színes jelvény, melyet egy család, intézmény, vagy testület a saját maga identifikálására örökletes, állandó jelleggel használ. Az érmihályfalvi temetőben csak három címeres sírkövet találunk. Kovács Rozália helytörténész írása.

Tovább »
Dr.Grósz Sándor orvos családjával

115 éve született Dr.Grósz Sándor orvos

„Az érmelléki városka társadalmának egyik legtekintélyesebb és legelismertebb tagja” – írja a 115 éve született dr.Grósz Sándor orvosról a Bihar megye öregdiákjai című könyv. Kovács Rozália helytörténész visszaemlékezése.

Tovább »

A Gizella hengermalom és a Glück család

„Két nagy malommal dicsekedhetünk” – írja az 1934-es évkönyv. A Kolling féle malom történetét már bemutattuk, most foglalkozzunk a Glück féle Gizella hengermalommal. Kovács Rozália helytörténész írása.

Tovább »

“Pontos és precíz munkák”

Érmihályfalva egykori iparos társadalmának egyik jelentős képviselője volt Polyák Barna okleveles patkolómester, aki a maga erejéből és szorgalmával igen tekintélyes társadalmi pozíciót vívott ki magának. Kovács Rozália helytörténész emlékezik a néhai mesterre.

Tovább »

“Pártolja a helybeli ipart”

A 19. és 20. század fordulóján alapított Beck pótkávégyár csak az Érmelléken termelt cikóriából állított elő pótkávét – állítólag ez volt sikere titka. Kovács Rozália helytörténész írása olvasható az alábbiakban.

Tovább »

Monda és valóság: Ketzely Krisztina bánata

1996-ban volt egy egyháztörténeti kiállítás, ahol a régi úrasztali terítők/kendők is bemutatásra kerültek. Akkor mondta el az akkor 70 éves Zoltai Erzsike néni ezt a történetet, az egyik terítőről. Kovács Rozália helytörténész írása.

Tovább »

“Lovass Sándor csinos úrilaka”

A napokban kivágták a fákat az egykori Lovass kúria elől, így “előbukkant” a takarásból az épület. Kovács Rozália helytörténész sorai ennek apropójából születtek.

Tovább »

„Utas, állj meg sírom felett …”

Kovács Rozália helytörténész sétát tett az őszi temetőben, megnézni, hogy a bozótos részben milyen állapotban vannak a 2004-ben felleltározott sírkövek, vannak-e még csónak alakú fejfák, hogyan néznek ki a sírhantok a november elsejei megszokott temetőtakarítás után.

Tovább »